Kamień w ogrodzie - inspiracje - KOSD WROCŁAW Sp. z o.o. Sp. k.
 

Kamień w ogrodzie – inspiracje

Informacja dotycząca składu mineralnego i petrograficznego złoża serpentynitu antygorytowego zlokalizowanego w Nasławicach

Zgodnie ze słownikiem języka polskiego, ogród to teren zajęty pod uprawę roślin ozdobnych lub użytkowych z wyznaczonymi alejami, ścieżkami, grządkami itp.

Czym jednak jest on w istocie? Być może prywatną namiastką wymarzonej przestrzeni; miejscem, w którym harmonia i spokój przyrody pozwalają nabrać sił do powszedniego życia w miejskiej dżungli; strefą, gdzie bliski kontakt z przyrodą pomaga odzyskać wewnętrzną równowagę, daje wrażenie powrotu do korzeni, przywraca  pogodę ducha…?

Ogród to bez wątpienia miejsce, w którym powinniśmy czuć się komfortowo. To od nas zależy czy zaaranżujemy go w duchu angielskim tak, by cechował się naturalnością czy może postawimy na japoński porządek i minimalizm. Najważniejsze, aby przestrzeń ta odzwierciedlała nasz charakter i aby była zgodna z naszymi gustami.

Czym urozmaicić taką strefę? Kwiaty, mała architektura, a może… kamienie? Kamienie to surowce tak naturalne i tak często spotykane w przyrodzie, że wkomponowanie ich w przydomową przestrzeń na pewno doda jej autentyzmu i sprawi, że będzie przyjemniejsza dla oka. Jaki więc rodzaj kamieni wybrać, aby ogród zyskał niepowtarzalny charakter? Możliwości mamy wiele!  

Grys – bo czasem mniej znaczy więcej

Do jednego z najdrobniejszych rodzajów kamieni należy grys, czyli kruszywo łamane o wielkości od kilku do kilkudziesięciu milimetrów. Ze względu na niewielkie gabaryty skałek, grys jest idealny do wyściełania ścieżek ogrodowych lub dekoracji opasek przy budynkach. Tradycyjnie do upiększenia ogrodów wykorzystywane są wapienie, granity oraz piaskowce, jednak ich neutralne barwy – od beżowych przez popielate po ciemnoszare mogą stanowić co najwyżej tło w architekturze ogrodu. Natomiast jeśli poszukujesz czegoś wyjątkowego, czegoś, co pozwoli wyróżnić Twój ogród spośród innych, a jednocześnie czegoś, co będzie współgrało z wszystkimi elementami przydomowej przestrzeni – rozważ wybór serpentynitu antygorytowego. Jego unikalny kolor występujący w niemal wszystkich odcieniach zieleni doskonale skomponuje się z ogrodową roślinnością, a nieregularna, chropowata struktura kamieni sprawia, że podłoże będzie stabilne. Co więcej, rabaty usypane z serpentynitu pomagają roślinom rosnąć szybko i zdrowo: grys chroni bowiem glebę przed nadmierną utratą wody, a w miesiącach zimowych – nie pozwala na zbytnie jej wychłodzenie.

Gabiony – poskromienie natury

Myślisz nad niestandardowym wykończeniem swojego ogrodu? Chciałbyś, aby ogrodzenie Twojej posesji przykuwało uwagę? Nieobce są Ci najnowsze trendy w architekturze krajobrazu? Jeśli tak, prawdopodobnie słyszałeś o gabionach, czyli tak zwanych koszach do ujarzmiania kamieni, które w ostatnim czasie zyskują coraz większą popularność, nie tylko wśród klientów prywatnych, ale także inwestorów. Gabiony to nowatorskie konstrukcje, wypełnione kruszywem dekoracyjnym. Elementy architektury ogrodowej tego typu można spotkać zarówno w formie ogrodzenia, jak i mebli ogrodowych, grilli, kominków kamiennych, a nawet donic. Brzmi intrygująco? A jak się prezentuje! Kosze, którymi wypełniane są kompozycje z kamieni, zwykle wykonane są z siatki stalowej lub odpowiednio wzmocnionego drutu, natomiast kruszywem, które często się w nich znajduje jest granit. Jak się jednak okazuje, materiał ten nie należy do najbardziej odpornych na czynniki zewnętrzne. Dużo lepiej w tym zakresie przedstawia się serpentynit antygorytowy, cechujący się nieprzeciętną trwałością oraz niepodatnością na niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych. Gabionowe kosze wypełnione serpentynitem antygorytowym to bez wątpienia awangardowy sposób na wyróżnienie posesji oraz nadanie jej oryginalnego charakteru.

Otoczaki – z nurtem rzeki, z biegiem natury

Bardzo popularnym elementem architektury ogrodowej są również otoczaki. To kamienie wygładzone i zaokrąglone podczas transportu przez wodę lub w procesie obróbki mechanicznej. O ich wyborze do dekoracji posesji wokół domu zwykle decyduje brak ostrych, nieregularnych krawędzi oraz gładka powierzchnia. Otoczaki, ze względu na obłe kształty, najczęściej wykorzystywane są do budowy oczek wodnych, kaskad, strumyków czy fontann. Otoczaki z serpentynitu antygorytowego, w zetknięciu z wodą mienią się wielością odcieni – od seledynu przezszmaragd aż po ciemny grafit, stanowiąc bardzo dekoracyjny element architektury ogrodowej. Uległeś naturalnemu czarowi otoczaków? Nie musisz ograniczać ich roli tylko do zbiorników wodnych. Kamienie te bardzo dobrze sprawdzają się jako elementy ogródków skalnych, dekoracja rabat kwiatowych czy wypełnienie gabionów.

Serpentynit antygorytowy – think green!

Jeśli chcesz, aby Twój ogród był wyjątkowy, pragniesz nadać mu niecodziennego, unikatowego, jednak w dalszym ciągu naturalnego charakteru, sprawdź co ma do zaoferowania serpentynit antygorytowy. Jadeit, bo tak również nazywany jest ten surowiec, wyróżnia się wysoką odpornością na obciążenia oraz zmienne warunki atmosferyczne. Do jego najbardziej charakterystycznych cech należy jednak nietypowa, krystaliczna budowa, żyłkowata struktura oraz wyjątkowo dekoracyjne wybarwienie. Zieleń serpentynitu antygorytowego z jednej strony doskonale wkomponowuje się w kolorystykę ogrodowej roślinności, z drugiej pomaga wyeksponować wielobarwność kwietnych rabat, podkreśla kolor elewacji oraz stanowi wyróżniający element architektury ogrodu. Fakt, że serpentynit antygorytowy wydobywany jest tylko w jednym miejscu Polsce – kopalni w Nasławicach na Dolnym Śląsku, czyni ten kruszec dobrem prestiżowym, którego elitarność poparta jest doskonałymi parametrami technicznymi oraz niezaprzeczalnymi walorami estetycznymi. 

 

 
 

© 2016 POLISHGREEN

[X]

Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.